Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów

Informacje

Dodany: 2019-10-01
Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów

Skuteczne działania w profilaktyce chorób zbóż

Choroby zbóż są wielkim problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane objawy, albowiem wyłącznie w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę zabezpieczyć potencjał zbioru. Zastosowanie profilaktycznych rozwiązań intensyfikujących wytrzymałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - polecane działania profilaktyczne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest w szeregu przypadków o wiele bardziej efektywne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej istotnych, które warto wdrożyć, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• weryfikacja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma ściśle mówiąc ogromne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki oraz wskaźniki żyzności azotu są w stanie wywoływać nazbyt grube, bujne drzewostany, które mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne rodzaju fungicydy. Jest to zwłaszcza prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe i wybór produktów o większej odporności czy też akceptacji na koronne szkodniki i schorzenia, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może pomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo poważnych strat. Główna forma wymienionej tu zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako efektywna forma ochrony.

Top